Wskazówki oszczędnej jazdy z Dębicą

11 cennych rad, jak obniżyć koszty podróżowania.

Niezależnie gdzie mieszkasz i jakim rodzajem samochodu jeździsz, jest duże prawdopodobieństwo, że możesz zwiększyć zasięg do przejechania na jednym baku.Pokonanie nawet o jeden lub dwa kilometry więcej na jednym litrze paliwa może naprawdę zaprocentować dużymi oszczędnościami.

Zamieszczone tutaj 11 wskazówek jak oszczędzać paliwo, może pomóc w zmniejszeniu zużycia paliwa w Twoim samochodzie. Tak więc oszczędzisz pieniądze jednocześnie zmniejszając emisję CO2 do środowiska naturalnego. Większość z tych wskazówek zaowocuje niewielkim wzrostem przebiegu na jednym baku ale połącz kilka z naszych wskazówek a oszczędności zaczną być istotne.Pomyśl jak Twój wysiłek w oszczędzanie paliwa wpłynie na naszą planetę i przyszłe pokolenia.

1 - Zwolnij 

Zmniejszenie prędkości to jedna z łatwiejszych i najefektywniejszych metod oszczędzania paliwa. Wraz ze wzrostem prędkości rośnie również zużycie paliwa. Przykładowo, zwiększając prędkość z 40km/h do 80km/h prawie podwajamy zużycie paliwa. Niemniej zarówno za szybka jak i za wolna jazda może skutkować wysokim zużyciem paliwa mierzonym w l/100km. Optymalne zużycie paliwa osiągniemy podróżując z prędkościami pomiędzy 50km/h a 70km/h*.
 

* Źródło:  Elsevier, Badania transportu.

2 – Zmień swój styl prowadzenia 

Możesz oszczędzać paliwo dzięki stopniowemu przyspieszaniu oraz płynnej zmianie biegów.
Przewiduj miejsca, gdzie będziesz musiał się zatrzymać, dzięki czemu ograniczysz nagłe hamowania. Obserwuj drogę przed sobą aby spokojnie dojechać do miejsca gdzie ruch drogowy się zatrzymał.
Agresywny styl jazdy, intensywne przyspieszanie, nagłe manewry i ostre hamowanie może skutkować nawet o 20% wyższym zużyciem paliwa niż w przypadku płynnej jazdy.*

* Źródło: Amerykańska Agencja ochrony środowiska (EPA)

3 – Korzystaj z jak najwyższych biegów

Samochody konstruuje się tak aby ruszały na najniższych biegach, między innymi dlatego, że na najniższych przełożeniach najłatwiej dostarczają maksymalną moc. Niemniej przy odpowiedniej prędkości korzystanie z wyższych biegów może zmniejszyć zużycie paliwa.
Podróżowanie ze stałą prędkościach na niskich biegach zwiększa zapotrzebowanie Twojego samochodu na paliwo. Jeżeli jest to możliwe i bezpieczne, przełączaj biegi na wyższe.

4 – Selektywnie korzystaj z tempomatu

Korzystanie z tempomatu może zmniejszyć zużycie paliwa, ponieważ dzięki tempomatowi Twój samochód będzie utrzymywał stałą prędkość na płaskich drogach lub zjeżdżając z niewielkich wzniesień. Pokonując drogę biegnącą pod górę z jednoczesnym korzystaniem z tempomatu zwiększasz zużycie paliwa ponieważ Twój samochód będzie przyśpieszał aby uzyskać żądaną prędkość.

5 – Rzadziej korzystaj z klimatyzacji

Klimatyzator w który wyposażony jest Twój samochód to dodatkowe obciążenie dla silnika zwiększające zużycie paliwa. Możesz zaoszczędzić do 3%* paliwa jeżeli nie korzystasz z klimatyzacji. Rozważ zatem wyłączanie klimatyzacji, kiedy temperatura panująca na zewnątrz pozwala na to, w szczególności podczas chłodniejszych pór roku. Podróżując z niskimi prędkościami lub stojąc w miejscu, otwórz okna i korzystaj z nawiewu zapewniając dopływ chłodnego powietrza.

* Źródło: Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej (Amerykański departament Laboratorium Energetycznego)

 

6 – Unikaj długich postojów z włączonym silnikiem

Podczas postoju samochodu z włączonym silnikiem zużywasz paliwo stojąc w miejscu.
Oznacza to, że przejeżdżasz zero kilometrów w przeliczeniu na zużyte paliwo.
Wyłączenie silnika podczas dłuższych postojów i późniejsze jego uruchomienie gdy jesteś gotowy aby ruszyć, to niższe zużycie paliwa niż utrzymywanie włączonego silnika podczas całego postoju.

7 – Pozbądź się zbędnego bagażu

Im cięższy samochód tym więcej energii potrzeba aby wprawić go w ruch. Tak więc przewożenie w samochodzie zbędnego bagażu a więc zbędnych kilogramów zwiększa zużycie paliwa Twojego samochodu. Każde dodatkowe 50kg w Twoim bagażu to zwiększenie zużycia paliwa o 1-2%*. Przemyśl dokładnie co musisz przewozić w swoim samochodzie a pozbądź się bagażu który nie jest Ci niezbędny.

* Źródło: Amerykańska Agencja ochrony środowiska (EPA)

8 – Zmniejsz opory powietrza rozsądnie korzystając z bagażników dachowych

Wszelkiego rodzaju bagażniki dachowe negatywnie wpływają na aerodynamikę Twojego samochodu. Zwiększają one opór powietrza samochodu przez co zwiększają zużycie paliwa nawet o 5%*. Korzystaj z bagażników dachowych tylko w przypadkach, gdy przewozisz za ich pomocą bagaż. W przeciwnym wypadku zdemontuj bagażnik dachowy ze swojego samochodu.

* Źródło: Amerykańska Agencja ochrony środowiska (EPA)

9 – Zamykaj okna

Otwarte okna czy otwierany dach powodują zwiększone opory powietrza, które hamują Twój samochód. W celu utrzymania żądanej prędkości Twój samochód zużywa więcej energii przez co spala więcej paliwa. Zmniejsz zużycie paliwa po prostu zamykając okna i otwierany dach.

10 – Zadbaj o stan techniczny samochodu

Dbaj o stan techniczny swojego samochodu wykonując okresowe przeglądy w celu utrzymania go w jak najlepszej kondycji. Zużyte świece zapłonowe, brudny filtr powietrza czy przytkany filtr paliwa to czynniki wpływające na zwiększone zużycie paliwa. Regularna wymiana oleju silnikowego również ma wpływ na to ile paliwa zużywa Twój samochód. Dobry stan techniczny silnika to zmniejszenie zużycia paliwa nawet do 4%*.

* Źródło: Analiza Energetyczna i Środowiskowa, Waszyngton, USA

11 – Zadbaj o prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach

Opony ze zbyt niskim ciśnieniem powietrza, powodują zwiększenie oporów toczenia, wymagają zatem więcej energii do wprawienia ich w ruch co przekłada się na zwiększone zużycie paliwa. Opony zamontowane na felgach z czasem samoistnie tracą część powietrza a więc konieczna jest regularna kontrola ciśnienia do wartości podanych w instrukcji obsługi samochodu. Dbając o właściwe ciśnienie powietrza w oponach możesz oszczędzić do 5% paliwa. Prawidłowo napompowane opony to także większe bezpieczeństwo i wydłużenie okresu ich eksploatacji.

* Źródło: Amerykańska Agencja ochrony środowiska (EPA)

Polityka prywatności

Firma Oponiarska Dębica S.A., ul. 1 Maja 1, 39-200 Dębica, POLSKA