Dlaczego moje opony powinny być wyważone?

Dobrze wyważone opony poprawiają komfort jazdy i mają dłuższą żywotność. Źle wyważone opony wywołują wibracje, które są bardzo męczące dla kierowcy, szybciej się zużywają i niepotrzebnie obciążają zawieszenie. Opony winno się wyważać po pierwszym założeniu na felgę lub po naprawie, oraz jak tylko pojawią się wibracje. Wibracje mogą również pochodzić od źle ustawionej zbieżności lub problemów mechanicznych. Wielu autoryzowanych sprzedawców opon Dębica oferuje fachową diagnozę i serwis.

Gdy kupuję tylko dwie nowe opony, czy powinienem umieścić je na przedniej czy na tylnej osi?

Jeżeli opony radialne stosujesz razem z oponami diagonalnymi, te pierwsze powinny znaleźć się na tylnej osi. Nigdy nie umieszczaj na jednej osi opony radialnej w parze z diagonalną. Jeżeli nowe opony są takiej samej wielkości i konstrukcji jak stare, zalecamy umieszczenie ich na tylnej osi. Jedna nowa opona powinna zostać umieszczona na tylnej osi razem z tą z pozostałych trzech, która ma najgłębszy bieżnik.

Co to jest zbieżność?

Zbieżność kół w pojazdach drogowych oznacza, że wszystkie elementy zawieszenia i sterowania działają poprawnie, a koła toczą się idealnie równo. Ustawienie zbieżności jest bardzo ważne z punktu widzenia zużycia bieżnika i precyzyjnego kierowania. Nierówne zużycie przednich lub tylnych opon, bądź zmiany w zachowaniu pojazdu (np. ściąganie na jedną stronę) mogą być objawami źle ustawionej zbieżności. Dziś wiele samochodów jest wyposażonych w tylne zawieszenie pozwalające na poprawę zbieżności. Twój samochód może również wymagać ustawienia zbieżności osi przedniej lub wszystkich kół, w zależności od symptomów. Średni koszt ustawienia zbieżności może wielokrotnie zwrócić się w przebiegu opon, wydajności i komforcie.

Czy powinienem rotować opony?

Regularna i poprawna rotacja wszystkich opon zapewnia ich jednolite zużycie. Wszystkie opony sezonowe powinny być zamieniane według wzorca "zmodyfikowanego X": opony przenoszone na oś napędową zamienia się naprzeciwlegle; opony przenoszone na oś swobodną pozostają po tej samej stronie pojazdu. Taka metoda przyczynia się do bardziej jednolitego zużycia całego zestawu. Jeżeli masz samochód z napędem na cztery koła, to powinieneś zamieniać opony według prostego wzorca X - wszystkie opony naprzeciwlegle.

Zalecamy rotację opon co najmniej raz na 10 000km. Samochody z napędem na cztery koła powinny mieć rotowane opony nawet co 6 000km.W podręczniku użytkownika sprawdź zalecenia producenta samochodu odnośnie tej praktyki. Jeżeli nie ma żadnych zaleceń, to rotacja powinna następować co 10 000 do 12 000km. Pierwsza rotacja jest bardzo ważna; sprawdź przy tym, czy ciśnienie w oponach jest zgodne ze wskazówkami producenta. Nierówne zużycie opon może być również powodowane złym ustawieniem kół lub problemami mechanicznymi. Wielu autoryzowanych sprzedawców opon Dębica oferuje fachową diagnozę i serwis.

Czy mogę "mieszać" rodzaje opon w moim samochodzie?

Opony o różnych rozmiarach, konstrukcji czy stopniu zużycia mogą wpływać na przyczepność i stabilność pojazdu. Aby uzyskać najlepsze osiągi wszystkie koła powinny mieć takie same koła - chyba, że stosujesz opony specjalne (np. śnieżne). Możesz łączyć opony różnych rozmiarów lub konstrukcji - pod warunkiem, że na jednej osi znajduje się identyczna para. Nigdy nie mieszaj opon radialnych z diagonalnymi na tej samej osi. Przedstawiciel Dębicy pomoże ci rozwiązać tę kwestię.

Czy wymieniane opony muszą mieć taki sam rozmiar jak poprzednie?

Nigdy nie zakładaj opon mniejszych niż te, w które samochód został wyposażony w fabryce. Nowe opony winny zawsze mieć ten sam rozmiar, ewentualnie poszerzony o dodatkowe opcje, zatwierdzony przez producenta samochodu lub opon.

Czy założenie opony na felgę nie jest łatwe? Nie mógłbym tego zrobić sam?

Nigdy sam nie zakładaj opon na felgę. Jest to zadanie dla osób posiadających odpowiednie doświadczenie i sprzęt. Jeśli spróbujesz zrobić to sam, nie tylko narażasz własne bezpieczeństwo; możesz również zniszczyć oponę lub jej obrzeże.

Jakie ciśnienie powinno być w moich oponach?

Odpowiednie napompowanie opon to najważniejszy czynnik decydujący o ich trwałości. Ciśnienie znajdujące się na bocznej ścianie opony to MAKSYMALNE dopuszczalne ciśnienie. Nie oznacza to, że jest to odpowiednie ciśnienie dla twojego samochodu. Zawsze napełniaj opony tylko taką ilością powietrza, jaką rekomenduje producent pojazdu. Taka informacja powinna znajdować się w podręczniku użytkownika, na krawędzi drzwi kierowcy lub wewnątrz schowka po stronie pasażera.

Ciśnienie sprawdzaj tylko gdy opony są ZIMNE: albo po przejechaniu nie więcej niż dwóch kilometrów, albo po 1-godzinnym postoju. Korzystaj z dobrych ciśnieniomierzy. Uwaga: w oponach radialnych małe wybrzuszenie na ścianach bocznych jest zjawiskiem naturalnym. Ciśnienie sprawdzaj co kilka tygodni, przed długą podróżą lub przed transportem ciężkich ładunków. I nie zapomnij sprawdzić opony zapasowej. Sprzedawcy opon Dębicy mogą pomóc rozwiązać wszelkie inne problemy związane z ciśnieniem w oponach.

Skąd mam wiedzieć, że potrzebuję nowych opon?

Wiele opon posiada wytłoczony wskaźnik zużycia bieżnika. Gdy opona zużyje się do takiego stopnia, że na całej szerokości bieżnika widać lity pas gumy, oznacza to konieczność wymiany opon. Jeszcze inny, prostszy test, wymaga jedynie monety dwugroszowej. Jeśli cała korona orła jest widoczna, oznacza to, że trzeba odwiedzić warsztat z oponami Dębicy.

Jak mogę kontrolować zużycie opon?

Opony często dają znać o problemach na tyle wcześnie, by można było temu przeciwdziałać. Naucz się "czytać" z opon wczesne znaki ostrzegawcze, a zdołasz zapobiec zużyciu, które może skrócić życie opon nawet o kilka tysięcy kilometrów. Przedstawiamy tu niektóre z najczęściej pojawiających się problemów.

Zużycie po obu krawędziach: ZA NISKIE CIŚNIENE
Jeżeli zauważysz zużycie po obu stronach swoich opon, może to być spowodowane zbyt niskim ciśnieniem. Niskie ciśnienie jest jednym z najgorszych wrogów opon. W nie dopompowanych oponach bieżnik na zewnętrznych krawędziach znacznie szybciej się ściera. Dodatkowo podczas jazdy bardziej się rozgrzewają, co również ma negatywny wpływ na ich trwałość. Prócz tego zwiększa się zużycie paliwa z powodu większego tarcia (miękkie opony zmuszają silnik do cięższej pracy). Dlatego regularnie sprawdzaj ciśnienie wewnątrz opon. Nieprawidłowe zużycie opon może być również spowodowane złym ustawieniem osi lub problemami mechanicznymi. Wielu przedstawicieli Dębicy oferuje fachową diagnozę i naprawę tych problemów.

Z użycie po środku: ZA WYSOKIE CIŚNIENIE
Gdy opona jest nadmiernie napompowana, środek bieżnika bierze na siebie największy ciężar i zużywa się szybciej niż krawędzie zewnętrzne. Nieregularne ścieranie się bieżnika skraca żywotność opon. Regularnie sprawdzaj ciśnienie w swoich oponach. Nieprawidłowe zużycie opon może być również spowodowane złym ustawieniem osi lub problemami mechanicznymi. Wielu przedstawicieli Dębicy oferuje fachową diagnozę i naprawę tych problemów.

Wgłębienia w bieżniku: ZUŻYTE FRAGMENTY

Wgłębienia najczęściej pojawiają się w przednich oponach, choć pojawia się również w tylnych. Może to oznaczać, że koła są Ľle wyważone lub że elementy układu zawieszenia bądĽ sterowania są zużyte. Wielu przedstawicieli Dębicy oferuje fachową diagnozę i naprawę tych problemów.

Zużycie po jednej stronie: ZŁE USTAWIENIE OPON
Ząbkowanie: ZŁE USTAWIENIE GEOMETRII
Czy krawędzie bieżnika wyglądają jak zęby piły? Jeżeli tak, to jest to spowodowane przypadkowym tarciem o nawierzchnię. Rozwiązaniem jest tu kontrola geometrii zawieszenia.

Czy nowe opony wymagają specjalnego traktowania?

Z pewnością zauważysz różnicę po zainstalowaniu nowego zestawu opon. Uważnie się z nimi zapoznaj, by poczuć, jak się trzymają drogi i jak się zachowują. Zwracaj szczególną uwagę podczas hamowania i przyspieszania, na zakrętach oraz podczas deszczu, ponieważ w tych momentach zmiany będą najbardziej zauważalne.

Czy mój styl jazdy może wpłynąć na żywotność moich opon?

Oczywiście, że tak. Oto kilka praktycznych porad przedłużających trwałość opon:

- Za szybko. Przy dużych prędkościach opony bardzo się rozgrzewają.
- Wysokie temperatury zwiększają stopień zużycia opon i zmniejszają ich trwałość.
- Nie jedź po krawędzi jezdni lub krawężnika, po wybojach i innych przeszkodach.

Polityka prywatności

Firma Oponiarska Dębica S.A., ul. 1 Maja 1, 39-200 Dębica, POLSKA