Sprawdzajmy zużycie opon

Opony, podobnie jak wszystkie inne elementy samochodu, podlegają zużyciu. Jak szybkiemu – to już zależy od samych opon, sposobu ich przechowywania, a przede wszystkim warunków w jakich są eksploatowane. Zużycie opon można, a nawet trzeba kontrolować. Od tego zależy bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.

W myśl obowiązujących w Polsce przepisów opony należy wymienić, kiedy bieżnik ściera się poniżej 1,6 mm. Jednak większość ekspertów zdecydowanie rekomendują wymienianie opon letnich na nowe, kiedy bieżnik staje się płytszy niż 3 mm, a zimowych – 4 mm. Ze zbieranych przez lata doświadczeń wynika, że tylko wtedy opony będą naprawdę dobrze spełniać swoje zadanie.

Warto pamiętać, że także osoby, które jeżdżą rzadko i praktycznie nie ścierają bieżników powinny co pewien czas wymieniać opony. Specjalna mieszanka, z której produkowane są nowoczesne opony zdecydowanie zwiększa ich odporność na upływ czasu, ale nieśmiertelności im nie zapewnia. Dlatego właściciele opon, zwłaszcza starszych powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie pęknięcia, pęcherze, rozwarstwienia itp. Mogą one wskazywać na postępujące uszkodzenia opony.
I trzecia sprawa. O opony trzeba dbać, a to oznacza, że trzeba je umieć „czytać”. Jeśli np. opona mocniej ściera się na obu krawędziach niż na środku, może to oznaczać, że trzeba ją dopompować. I odwrotnie jeśli zużycie widoczne jest tylko na środku, ciśnienie powietrza w oponie jest prawdopodobnie za wysokie. Jeśli w bieżniku pojawiają się wgłębienia, trzeba sprawdzić czy koła nie są źle wyważone. Charakterystyczne nacięcia na krawędziach bieżnika mogą natomiast wskazywać na złe ustawienie geometrii.
Stan opon trzeba kontrolować podobnie, jak np. poziom oleju. Niestety większość kierowców tego nie robi, a przecież jazda na zużytych oponach może skończyć się wypadkiem. Warto o tym pamiętać.


Korzystamy z plików cookie w celu zagwarantowania maksymalnej wygody podczas przeglądania naszej witryny. Dowiedz się więcej

Polityka prywatności

Firma Oponiarska Dębica S.A., ul. 1 Maja 1, 39-200 Dębica, POLSKA