Dbaj o opony

Opony to jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem, dlatego należy pamiętać o systematycznym sprawdzaniu stanu ogumienia bez względu na porę roku.

O opony należy dbać przez cały rok, ale sprawa staje się krytyczna, gdy na dworze robi się gorąco. Długie podróże, ciężkie bagaże, wysokie prędkości i wyższa temperatura to dodatkowe obciążenie dla opon. Tymczasem to właśnie opony są jedynymi punktami styku między samochodem a nawierzchnią i to od nich w dużym stopniu zależy zachowanie pojazdu.
Zwłaszcza w trudnych warunkach.

  • Sprawdzaj regularnie stan opon, by upewnić się, że nie ma na nich żadnych zauważalnych znaków zniszczenia lub zużycia.
  • Sprawdź, czy masz odpowiednie ciśnienie w oponach. Rób to często, zwłaszcza przed długimi podróżami. Ciśnienie należy mierzyć kiedy opony są zimne.
  • Nigdy nie przeciążaj auta. Samochód i opony mają limity obciążenia (podane w instrukcji obsługi).
  • Upewnij się, że bieżnik twoich opon jest wystarczająco głęboki. Nowoczesne opony mają wbudowany jednolity pas gumy, który określa ich stan zużycia. Głębokość bieżnika można również sprawdzić wkładając w rowek odwróconą monetę dwugroszową. Jeśli cała korona orła jest widoczna, należy wymienić oponę.
  • Jeżeli opona zużywa się nierównomiernie, zgłoś się do serwisu. Być może korekty wymaga geometria lub zużyły się amortyzatory. Upewnij się też, czy koła są odpowiednio wyważone. 
Korzystamy z plików cookie w celu zagwarantowania maksymalnej wygody podczas przeglądania naszej witryny. Dowiedz się więcej

Polityka prywatności

Firma Oponiarska Dębica S.A., ul. 1 Maja 1, 39-200 Dębica, POLSKA